Class 9 Physics Chapter 9 Numerical Problems

Class 9 Physics Chapter 9 numerical problems are according to the new syllabus of the Punjab Board. Chapter 9 is related to the Transfer of Heat in which you will study the conduction, convection, and radiation applied on different bodies with multiple techniques.

Class 9 Physics Chapter 9 Numerical Problems

The problems have been solved with easy-to-use methods using the following formulae:

Q/t = kA (T1 – T2) / L

Numerical Problems Chapter 9 – Transfer of Heat

9.1.     The concrete roof of a house of thickness 20 cm has an area 200 m2. The temperature inside the house is 15 °C and outside is 35°C. Find the rate at which thermal energy will be conducted through the roof. The value of k for concrete is 0.65 W m – 1 – 1.(13000 Js – 1 )

Solution:       

Thickness of the roof = L = 20 cm = 20/100  = 0.02 m

Area = A = 200 m2

Temperature outside the house = T1 = 35°C = 35 + 273 = 308 K

Temperature inside the house = T2 = 15°C = 15 + 273 = 288 K

Change in temperature = ΔT = T1 – T2 = 308 – 288 = 20 K

Value of conductivity for concrete = k = 0.65 W m – 1 – 1

Rate of conduction of thermal energy = Q/t =?

Q/t = kA (T1 – T2) / L

Q/t = 0.65 x 20 x 20 / 0.02 = 260 / 0.02 = 13000 W

As (1w = 1J s – 1),

therefore,

Q/t = 1300 J s – 1

Q9.2      How much heat is lost in an hour through a glass window measuring 2.0 m by 2.5 m when inside temperature is 25 °C and that of outside is 5°C, the thickness of glass is 0.8 cm and the value of k for glass is  0.8 W m – 1 K – 1? (3.6×10 7 J)

Solution:        

Time = t = 1hour = 3600 s

 Thickness of glass = L = 0.8 cm = 0.8/100 = 0.008 m

Area of a glass window = A = 2.0 m x 2.5 m = 5 m2

Temperature outside the house = T1 = 25°C = 25 + 273 = 298 K

Temperature inside the house = T2 = 5°C = 5 + 273 = 278 K

Change in temperature = ΔT = T1 – T2 = 298 – 278 = 20 K

Value of conductivity for concrete = k = 0.8 W m – 1 – 1

Rate of conduction of thermal energy = Q/t =?

Q/t = kA (T1 – T2) / L

Q =  kA (T1 – T2) / L x t

Q / t = 0.8 x 5 x 20 / 0.008 x 3600 = 36,000,000 J = 3.6 x 10 7 J

Class 9 Physics Full Book Numerical Problems with Solution

chapter 1 physical measurements
Chapter 1
Chapter 2 Kinematics
Chapter 2
Chapter 3 Dynamics
Chapter 3
Chapter 4 Turning Effect of Forces
Chapter 4
Chapter 5 Gravitation
Chapter 5
Chapter 6 Work and Energy
Chapter 6
Chapter 7 Properties of matter
Chapter 7
Chapter 8 thermal properties of matter
Chapter 8
Chapter 9 transfer of heat
Chapter 9

By Ahsa.Pk

We are sharing meaningful and related notes and all materials for students.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Don't Miss Out Anything!

Receive top education notes, lesson ideas, teaching tips, and more!

teacher

You have successfully subscribed to the newsletter

There was an error while trying to send your request. Please try again.

will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.